niedziela, 6 września 2020

Projekt Rodzinne gotowanie z Panią Jolą - fotorelacje z rodzinnego gotowania ciąg dalszy

Zapraszamy do obejrzenia następnych relacji z rodzinnego gotowania.
Fotorelacja numer 10

Zespół rodziny Wójtowicz

Kamila– mama, starsza córka – Amelia, młodsza córka - Ola

PRZYGOTOWANE POTRAWY :

KLUSECZKI KŁADZIONE  Z MĄKI Z SAMOPSZY

KOTLETY Z KASZY JAGLANEJ, KALAFIORA I CUKINII POLANE OLEJEM RZEPAKOWYM

 

Rodzinne gotowanie to wspaniała okazja do pokoleniowego przekazywania kulinarnego doświadczenia: babcia, mama, wnuczka i tak dalej. Kobiecy zespół rodziny Wójtowicz to miłośniczki kulinariów. Mają w tym dużo doświadczenia i starsza córka jest przykładem dla młodszej siostry. Jest jej kulinarną mistrzynią. Mama pozwala na kulinarne eksperymenty, obserwuje, podpowiada, pozostawia swobodę w kuchennych działaniach.

Młode pokolenie opanowało kuchnię i świetnie sobie radzi.

Obydwie siostry bardzo chętnie gotują, młodsza ze względu na wiek ma jeszcze wiele ograniczeń, ale razem tworzą wspaniałą kulinarną ekipę.

Kluseczki i kotlety bardzo smakowały. W domu często przygotowuje się kotleciki, ale po raz pierwszy były to kotleciki z kaszą.

Brawo :)











 Fotorelacja numer 11

 Zespół rodzinny Sylwii

Sylwia– mama, córka – Laura, syn - Patryk

PRZYGOTOWANE POTRAWY :

Bublanina - placek bardzo letni, bo bardzo szybki i z owocami, może nie jakiś szałowy, ale całkiem spoko, ze skórką cytrynową i wanilią – pisze autorka  blogu Stoliczku, nakryj się https://przy-stole.blogspot.com/?m=1, z którego pochodzi ten przepis

 

 

Opis rodzinnego pieczenia rozpoczynamy zachęcającym hasłem znajdującym się na koszulce młodego uczestnika – Patryka

Let’s get to work :)

Zabierajmy się do roboty :)

Już zawsze bublanina będzie kojarzyła się naszym uczestnikom w udziałem w projekcie „Rodzinne gotowanie z Panią Jolą”.

Do przygotowania ciasta wykorzystano 2 rodzaje mąki: z płaskurki i z samopszy.

Mama lekko zmodyfikowała przepis dodając jedno jajko więcej i trochę więcej proszku do pieczenia. Napisała, że ciasto było pyszne i na pewno jeszcze kilka rzeczy przygotują z otrzymanych produktów.

 









 

  Fotorelacja numer 12

Zespół rodziny Tomas

Małgorzata– mama, Patryk– syn, tato

PRZYGOTOWANE POTRAWY :

DOMOWY CHLEB Z MĄKI Z PŁASKURKI

Domowy chleb w roli głównej.

Domowy chleb z mąki z płaskurki powstał dla uczczenia święta z płodów rolnych Pani Jolanty Pecio. Skorzystano z ulubionego przepisu zamieszczonego na Youtube "Chleb dla leniwych".

Bardzo często w rodzinie Tomas przygotowywany jest domowy chleb, jednak do jego upieczenia wykorzystywana jest mąka pszenna.

Tym razem uczestnicy projektu  postanowili zmienić smak i był to dobry wybór ponieważ chleb z maki z płaskurki jest bardzo pyszny i zdrowy.

Płaskurka jest odmianą pszenicy, która zapoczątkowała rozwój rolnictwa na terenie dzisiejszej Polski.

Mąka uzyskana z ekologicznych ziaren płaskurki polecana jest dla wszystkich dla osób prowadzących zdrowy styl życia, dla osób dbających o piękną sylwetkę lub dążących do uzyskania idealnej wagi w zdrowy i smaczny sposób. Potrawy z płaskurki są niskokaloryczne oraz ze względu na dużą zawartość błonnika szybko sycą, przyspieszają perystaltykę jelit oraz wpływają pozytywnie na tempo przemiany materii. 

 









 

  Fotorelacja numer 13
 

Zespół rodzinny Pani Edyty

Edyta– mama, Milena i Łucja-córki, Dominik– syn 

PRZYGOTOWANE POTRAWY : PIEROGI NOWODWORSKIE

 

W domu Pani Edyty wszyscy bardzo lubią piec i gotować. Produkty, które otrzymali, używają bardzo często i na pewno zostaną z nimi na długo. Były naleśniki, muffinki, ciasto kruche, tarty i ich ukochana szarlotka- smakuje teraz jeszcze bardziej wyjątkowo z dodatkiem mąki z samopszy.

W projekcie jednak postanowili przygotować coś wyjątkowego i zasugerowali się książką "W krainie lubelskich produktów tradycyjnych". Wybór padł na pierogi nowodworskie. Dlaczego? Ponieważ miejscowość Nowodwór to ich najbliższa okolica.
W książce był ogólny opis produktów potrzebnych do wykonania. Wszelkie proporcje dzieci tworzyły same... według swojego smaku i upodobania.  Użyli mąki z samopszy, kaszy gryczanej i oleju rzepakowego. Produkty dodatkowe to ser biały, mięta ogrodowa, rodzynki, cynamon, imbir, mąka pszenna oraz jaja.

Dziękujemy Pani Edycie za ten wspaniały opis ich działań kulinarnych. Jesteśmy bardzo wzruszeni wykorzystaniem tego tradycyjnego przepisu na pierogi  nowodworskie wpisane na listę produktów i potraw tradycyjnych naszego regionu.

 









 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz